Singapur

Gezilecek yerler..

Singapur için Vize gerekli mi?

Güzel haber! Hayır, Singapur Türk vatandaşlarında Singapur’a girerken vize istemez. Sadece pasaportunuz ile giriş yapabilirsiniz.

Singapur’a Nasıl Gidilir?

Istanbul’dan Singapur’a THY ve Singapur Airlines’ın direkt uçuşları ile 10 saat içinde ulaşabilirsiniz. Veya Qatar, Emirates, Etihad Havayolları ile 1 aktarma ile ulaşabilirsiniz. Farklı havayollarının aktarmalı uçuşları zaman zaman kampanyalar ile çok uygun fiyatlara geliyor. THY’nin fiyat bandı ise genellikle 650$ civarında. Uzun uçuş olunca aktarmasız THY bizim tercihimiz.

Singapur’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Sentosa Island: Singapur’un güneyinde yer alan eğlence adası kıvamındaki ada. Şehir merkezinden teleferik veya otobüs ile ulaşabiliyorsunuz. Ne yazık ki biz gittiğimizde teleferik kapalıydı. Otobüs ile ulaşım sağladık.  İçinde 3 tane plajdan (Siloso, Palawan, Tanjong) Universal Studios’a kadar her türden eğlence anlayışına hitap eden seçenekler mevcut. Her yaştan kişilere hitap edebilecek atraksiyonlar (kuş parkı, yunus parkı, Crane dance ışık şovu, Kidzania vs), doğa yürüyüşü, Golf alanı ve sahillerin keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer adayı tam anlamıyla yaşayalım, parkları keyfedelim derseniz 1 günden uzun bile sürebilir. Sadece gezelim biraz sahillerde takılalım derseniz yarım günde kısa bir keşif yapabilirsiniz. Biz gezimizde Singapur’a 2 güncük ayırdığımız için ikinci seçeneği tercih ettik.

http://www.sentosa.com.sg/

Santosa Island - Singpore - Singapur - Singapur Gezilecek Yerler

Santosa Island

Singapur' da ulaşım yazımız için...

Chinatown: Sanırım şimdiye kadar gördüğümüz en temiz Chinatown Singapur’da J Asya’nın geneline bakıldığında pahalı bir yer olan Singapur’da size çeşit çeşit yemek seçenekleri de sunuyor. Dünyanın tek Michelin yıldızlı food stall’u da burada. Eğer 1,5 saate yakın beklemeye sabrınız varsa “Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice & Noodle”’da yiyebilirsiniz.

Singapur - Chinatown - Singapore - Singapur Gezilecek yerler - Singapore Gezilecek Yerler

Chinatown

Sri Mariamman Temple: Çin Mahallesi’nde yer alan Singapur’un en eski Hindu tapınağı 1827’de yapılmış. Giriş kulesi oldukça etkileyici. Bu renkli yapıya uğramadan Çin Mahallesi’ni terk etmeyin.

Singapur - Sri Mariamman Temple - Singapore - Singapur Gezilecek Yerler - Singapore Gezilecek Yerler

Sri Mariamman Temple

Telok Ayer Market: Plazaların arasında sıkışmış bir sabit pazar gibi düşünebilirsiniz burayı. Plaza çalışanları öğlen yemeği mekânı olarak tercih ediyor çoğunlukla. Birçok çeşit Asya yemeğini burada uygun fiyatlara deneyebilirsiniz. Ayrıca pazar gibi dediysek Singapur temizliğinden ödün verildiğini sanmayın, türlü türlü tatların tadını doyasıya çıkarın!

Singapur - Telok Ayer Market- Singapore - Singapur Gezilecek Yerler - Singapore Gezilecek Yerler

Telok Ayer Market

Singapur' da nerede ne yenir?

Telok Ayer Street: Singapur’da Çin göçmen halkının ilk olarak yerleştiği alan burası. Şu an ise hem birçok alternatif butik ve restorana hem de çeşitli dinlerin ibadethanesine ev sahipliği yapıyor. 1800lerden beri varlığını sürdüren eski Çin tapınağı Thian Hock Keng Temple, Fuk Tak Chi Temple (1824), Hock Teck Chi Temple (1824–1869), Ying Fo Fui Kun Hakka Association Hall (1882), Ying Fo Fui Kun Temple (1823),  agore Durgha Shrine (1828–1830), Al-Abrar Mosque (1827), Telok Ayer Chinese Methodist Church (1924).

Singapur - Telok Ayer Street Singapore - Singapur Gezilecek Yerler - Singapore Gezilecek Yerler

Telok Ayer Street

Merlion Park: Şehrine en önemli turist noktası olan ağzından su çıkaran aslan heykeli burada işte. Aslan kafası ve balık bedeninin birleşimi olan bir mitolojik yaratık, şehrin simgesi. Replikası da Sentosa adasında yer alıyor.

Singapore - Merlion Park - Singapur Gezilecek Yerler - Singapore gezilecek Yerler

Merlion Park

Marina Bay Sands (Hotel&Observation Deck): Marina Bay Sands Oteli ve çatı katı Singapur’a bir tane daha gezi noktası eklemiş durumda. İkonik otelin en meşhur yanı çatı katında yer alan infinity pool. 87. Katta manzara eşiliğinde uçurumun kenarında gibi yüzmek istiyorsanız otelde kalmak zorundasınız, ne yazık ki başka şekilde havuzu kullanma şansınız yok. Konaklama ücretleri 300$’dan başlıyor. 4 yıldızlı merkezi otelleri 100$ civarında bulabiliyorken 3 katını havuz için verip vermemeyi değerlendirmeniz gerekir J havuza giremedim diye üzülmeye gerek yok, seyir terasından sahil kesiminin enfes manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Seyir terası ücreti 23 SGD.  Veya 87.kattaki restoran ve bara gidip manzara eşliğinde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Akşamları otelin lazer şovu oluyor. Karşı kıyısına geçip ışık şovunun tadını çıkarabilirsiniz. Veya o yakada kalıp otelin altında yer alan alışveriş merkezinin dışındaki merdivenlerden ışık ve su şovunu yakından görebilirsiniz.

Marina Bay Sands - Singapore -Singapur - Singapur Gezilecek Yerler -Singapore Gezilecek Yerler

Marina Bay Sands

Gardens by the Bay: Marina Bay Sands otelin içinden geçerek bu muhteşem parka (ki park demek bence buraya ayıp etmek olur) ulaşabiliyorsunuz. Efsane yeşilliğini bir kenara bırakıp diğer özelliklerinden bahsedelim. İçinde ışıklandırılmış ağaç gibi şeyler var. Akşamları ışıklandırmalarda ses ve ışığın muhteşem dansına şahit oluyorsunuz. Işıklı ağaçların dibinde çimlerin üstüne uzanın ve masalsı dünyada kaybolun. Gündüz gözüyle de park çok güzel, zaman ayırabilecekseniz yeşilliğin içinde yürüyüşler yapabilirsiniz.

Singapore - Gardens by the bay - Singapur Gezilecek Yerler - Singapore Gezilecek Yerler

Gardens By The Bay

Singapore Flyer: Bir London Eye olmasa da Singapur sahil kesiminin manzarasına eklenen güzel bir nesne. Binip manzarada romantik anlar yaşayabilirsiniz, hatta yemek yiyebileceğiniz paketler bile mevcut. Bize kalırsa gerek yok ama dönme dolap seviyorsanız deneyimleyebilirsiniz.

Singapur Flyer - Singapore Gezilecek Yerler - Singapur Gezilecek Yerler - dönme dolap - flyer

Singapore Flyer

Esplanade Park: Merlion’dan Marina Bay’e yürüyerek ulaşacaksanız, Singapur’un yeşilliklerinden sadece biri olan bu parkın da içinden geçeceksiniz.

Clarke Quay: Eskiden Çinlilerin kullanıldığı evler şimdilerde restoran ve barlara dönüşmüş. Nehir kenarında keyifli yemekler yiyebilir ve saatler geçirebilirsiniz.

Singapur - Clark Quay - Singapore - Gezilecek yerler

Clark Quay

Orchard Road: Singapur’un meşhur alışveriş caddesi. Sağlı sollu bir sürü lüks markanın vitrini sıralanıyor. AVMler her yerinizde. Ve sanırım bir Türk için oldukça lüks gelecek şekilde neredeyse her blok başında bir Luis Vitton mağazası var. “Baya zengin bu adamlar herhâlde yahu” diye düşünmeden edemiyor insan.

Singapore Botanic Gardens: Biz bu kadar şehir arasında Singapur kadar yeşilini görmedik. Burası ise tavan yapmış yeri. Birçok botanik bahçeye ev sahipliği yapıyor. Giriş ücretsiz. Parka girip biraz ilerledikten sonra Unesco dünya mirası listesine alınmış alanına ulaşıyorsunuz. Diyebileceğimiz tek şey “yeşil, yeşil, yeşil”.

Singapur - Botanic Gardens - Singapore - Gezilecek Yerler

Singapore Botanic Gardens

National Orchid Garden: Singapur Botanik Bahçesi içinde yer alan ve meşhur Singapur orkidelerini inceleyebileceğiniz bahçeye 10 SGD ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Kesinlikle verdiğiniz paraya değer. Bu bahçeye gelmeden önce bu kadar çok çeşit orkide olduğunu bilmiyorduk. Büyüğü küçüğü moru pembesi sarısı vb renkleri görünce dudağınız uçuklayacak. Tek sorun sıcakta biraz nem insanı zorlayabiliyor.

Singapore Zoo: Dünyanın en düzenli, temiz ve bakımlı hayvanat bahçelerinden biri olmaya aday. Çok çeşidi yakından görebileceğiniz bir yer.

Night Safari: Değişik bir hayvanat bahçesi gezisi yapmak istiyorsanız bu aktivite tam size göre. Gece gece gidiyorsunuz hayvanat bahçesine ve hayvanların arasında geziniyorsunuz. Heyecan, korku, eğlence kombosu!

Little India: Hintliler gelip gerçekten küçük bir Hindistan’ı burada oluşturmuşlar. Kuyumcularından tekstilcilerine baharat pazarlarına kadar Hindistan’ı Singapur’da önünüze seriyor. Rengârenk evler etrafınızı sarınca Singapur’un o yüksek binalarını unutup Delhi sokaklarında gibi oluyorsunuz. Hint kıyafetlerine merakınız varsa kocaman bir pasajda kendinizi kaybedebilirsiniz.

Singapur - Little India - Singapore - Gezilecek Yerler - Küçük Hindistan

Little India

Kampong Glam: Singapur’un bir başka enternasyonal ve otantik noktası. Sokak adları bile Orta Doğu ve Asya’nın çeşitli mekânlarından oluşuyor. Kebapçılar, dönerciler, vintage dükkânlar, Singapur’un en güzel camilerinden biri burada bir arada. Dükkânları gezip, Cihangir kıvamındaki bu sokaklarda güzel kareler yakalayabilirsiniz. Kısacası buraya uğramadan Singapur’dan ayrılmayın.

Singapur-Kampong Glam - Singapore - Singapur Gezilecek Yerler

Kampong Glam

Masjid Sultan:  Singapur’un en güzel camilerinden biri burada. Sultan Mosque olarak da adlandırılıyor. Altın kubbesi ve gösterişli yapısıyla Singapur' da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Kampong Glam' a geldiğinizde uğramayı unutmayın.

Singapore-Masjid-Sultan-Mosque-Sultan-Cami-Singapur-Gezilecek Yerler

Masjid Sultan

Booking.com
TOP