Seyahat Öncesi

Yapılacaklar, Tavsiyeler

Seyahat öncesinde bazı hazırlıklar yapmamız gerekiyor. Tabi bu hazırlıklar gideceğimiz yere göre değişmekte. Fakat biz yine de gideceğiniz yere karar verdikten sonra yapabileceklerinizden bahsedelim.

Seyahat Öncesi

1) Pasaport

Pasaport bir yurtdışında bir yere gitmeye karar verdiysek mutlaka sahip olmamız gereken kimlik belgesi. Pasaport almayla ilgili yazımıza göz atmanızı öneririz.

Pasaport nasıl alınır?

2) Vize

Gideceğimiz ülkeye giriş yapabilmemiz için vize gerekiyor mu önce bu bilgiyi kontrol etmemiz

gerekiyor. Bazı ülkeler yalnızca pasaportla belli bir süreye kadar ziyaret imkanı verirken, bazıları da vizeyle belirtilen süreç kadar ziyaretinize imkan veriyor. Vize almak için her ülkenin farklı prosedürleri bulunmakta. Biz temel olarak en çok tercih edilenlerden bahsedeceğiz.

Vize almak mı dediniz?

3) Seyahat Sağlık Sigortası

Gittiğiniz ülkede herhangi bir sağlık problemi yaşamanız durumunda kendinizi güvence altına alacağınız en iyi yöntem. Zaten birçok vize başvurusunda sağlık sigortası zorunlu belgeler arasında bulunmakta. Bazen gereksiz maliyet gibi gözükse de insanın başına ne geleceği belli olmaz. Bu arada 1 haftalık sigorta 15-20 lira gibi bir rakam tutuyor. Faydasını düşünürseniz çok pahalı da sayılmaz sanki..

4) Seyahat Planı

Seyahat planınızı oluşturmak en önemli adımlardan biri. Kısıtlı zamanınız ve bütçeniz bulunmakta. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Bu nedenle gezi planınızı oluştururken zaman planınızı da yapmakta çok önemli. Değişiklik gösterebilir ama temeli belli olmalı.

5) Seyahat Çantası

Gereksiz fazla şeyler almaya gerek yok. En az ve verimli eşyaları almakta fayda var. Ama olmazsa olmaz belki bir ağrı kesici, mide ilacı, varsa düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınızı unutmamakta fayda var. Diş macunu, deodorant en küçük boylarından götürmekte fayda var. Hem ağırlık, hem de bavulunuzu kabin içine alacaksınız ürün başına hacim 100ml’ den fazla olmamalı. Kutu 110ml ama içinde az birşey kalsa bile kabul etmiyorlar. Herhangi bir şeyi unutursanız da üzülmeyin. Ülkemizde olan her şey gideceğiniz yerde de bulunuyor.

6) Yedek Alın

Pasaport ve vizenizi yanınızda dolaştırmanıza gerek yok. Bazı durumlar hariç.(alışveriş,tax refund,kumarhane,yaş kontrolü). Telefonunuzla bu belgelerin resmini çekebilir ya da fotokopisini taşıyabilirsiniz. Aynı şekilde tüm nakitinizle dolaşmayın. Güvenli olacağınız düşündüğünüz bir yerde saklayınız. Biz genelde kredi kartı kullanmayı tercih ediyoruz. Her gezi gününün sonunda da harcamaları kontrol ediyoruz.

7) Son Kontrol

Evden çıkarken yapacağınız son kontrol çok önemli. Biz genel olarak bi kontrol listesi hazırlıyoruz ve onun üzerinden ilerliyoruz. Böylelikle birşey unutma ihtimalimizi en aza indiriyoruz.

İyi Yolculuklar
TOP