Roma

Kolezyum

Roma’ ya gitmeyi çok mu istiyorsunuz? Zamanınız dar.. İş yerinden yalnızca 1 gün izin alabildiniz..

O zaman bu yazımız tam size göre.. 3 günde Roma’ yı fethetmek istiyorsan hemen okumaya başla!!

Roma, ilk defa yurtdışına çıkacaklar, İtalyan gurme seyahati yapacaklar için ziyaret edilecek en iyi noktalardan biri. Planımız birebir uygulanmış ve tanıdıklarımıza da reçete olarak verilmiş, dönüşlerinde teşekkürler yağdırmış bir plandır. Belki biraz yorucu olabilir ama Roma’ da her yer birbirine o kadar yakın ki şaşıracaksınız.

Tabi bu planı anlatırken otel ve uçak biletlerinin olduğunu varsayıyoruz. Otelinizi Termini ve Kolezyum arasında kalan bölgede seçmenizi öneririz.

Şehir merkezine hızlı ve uygun fiyata ulaşmak için en iyi yöntem otobüsle ulaşım. Havalimanından çıktıktan sonra sağ tarafa doğru yürüdüğünüzde ileride otobüsleri göreceksiniz. Belediye otobüsü gibi düşünmeyin. Özel taşıma şirketleri bunlar. Hemen biletleri de orada satılmakta. Fiyatlar çok uygun Fiumicino Havalimanından şehir merkezine ulaşım 4-6 € gibi bir fiyat. Otobüsler sizi Termini’ ye (Roma Tren Garı) ulaştırıyor. Seyahatiniz 50 dk civarında sürecek. Havalimanına dönüşte buradan bineceksiniz. Aşağıdaki linklerden sefer saatleri ve fiyat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

http://www.terravision.eu/airport_transfer/bus-fiumicino-airport-rome/

http://www.tambus.it/index.php?lang=en

İspanyol Merdivenleri - Roma - Spanish Steps

İspanyol Merdivenleri

O kadar yoldan geldik.. Acıktık artık değil mi? Merdivenlerin karşı sokağında Pastifico isimli makarnacı bulunuyor. Günlük birkaç çeşit makarna yapılıyor ve elde ayakta yiyorsunuz. Burada ufak bir detay genelde yemek yerlerinde su için size şu soru gelecektir.. “Gas? No gas?” Gazlı olan su adından da anlaşılacağı üzere gazlı su. Sodaya çok benziyor. Tercih size kalmıştır. Bir de etli olan ürünlerde domuz olma olasılığı daha yüksek tercih etmiyorsanız sormanızda fayda var.

Pastifico

Makarnamızı yedikten sonra tatlısız olmaz..

Hemen karşı çaprazında buraların en meşhur tiramisucusunda yani Pompi’ de tiramisunuzu yemelisiniz.

Enerji depoladık yürümeye devam.. Piazza Del Popolo’ ya geçiyoruz.

Piazza del Popolo - Meydan - Roma

Popolo Meydanı

Popolo Meydanında binaların simetrisine bakıp fotoğraflarımızı çektikten sonra Trevi Fountain-Aşk Çeşmesi’ ne doğru yol alıyoruz.

Aşk Çesmesi - Roma - Trevi Fountain

Aşk Çeşmesi

Dileklerimizi diledik sağ omzumuzun üstünden paramızı da attığımıza göre Pantheon’ u ziyaret etmeye hazırız.

Pantheon - Roma

Pantheon

Ardından Bartelucci-Pinokyoyu ziyaret edebiliriz. Pinokyo' yu hepimiz tanıyoruz. 

Pinokyo - Roma - Bartolucci

Pinokyo

Burası da bittiğine göre meşhur Roma dondurmasını yemeye hak kazandık. Giolitti Roma’ daki en meşhur dondurmacılardan biri. O kadar çok çeşit var ki seçerken zorlanabilirsiniz. Ama Nutella severler için Nutella dondurmayı yemenizi öneririz. Porsiyonlar bol almadan önce sizden öncekilere göz atmanızı öneririz. Yeri gelmişken zamanımız kısa yiyecek şey çok olduğu için iki kişiyseniz herşeyi bir tane alıp paylaşmanızı öneririz. Böylelikle sonrakilere yer kalmış olur. :)

Giolitti Dondurma - Roma - ice cream

Giolitti

İstikamet Piazza Venezia. Nam-ı diğer pasta kreması Plazzo Venezia '  da burada göreceksiniz. Vittorio Emanuelle II Abidesi de hemen önünde yer alıyor.

Piazza Venezia - Roma - Pastanın Kreması

Piazza Venezia

Burası da tamam! Belki biraz acıkmış olabiliriz.. 15 dk yürüme mesafesinde leziz İtalyan yemekleri yiyebileceğiniz güzel bir restoran bulunuyor. Tabi buraya giderken 2 yeri daha görmüş olacağız.. Via Del Corso Roma’ nın meşhur alışveriş caddelerinden biri.

Buranın aracılığıyla Panteon’ un önünden geçip Piazza Navona’ ya gideceğiz.

Piazza - Navona - Roma

Piazza Navona

Buranın diğer ucundaki Cul de Sac yemek yiyeceğimiz yer. Biz farklı olarak tavşan etli  lazanyayı denemiştik. Gününe göre yemeklerde değişebiliyor.. Geniş bir şarap menüsü de bulunmakta. Housewine ları da tavsiye edilir. 

Roma - Restaurant - Cul de Sac - Yemek - Lazanya

Cul de Sac

Çok yorucu, çok keyifli, çok lezzetli bir gezi oldu bugün. Yol yorgunluğu da var.. Dinlenip yeni gün için enerji toplamalıyız.  

 

Yeni bir güne merhaba! Campidoglio’ ya doğru yol alıyoruz.

Campidoglio Meydanı - Roma

Campidoglio Meydanı

Hemen yakınındaki Foro Romano bizi bekliyor. Roma sanki bir açık hava müzesi gibi. Her yerde tarihi eserler bulunmakta. Bu da şehre müze havası vermekte.

Foro Romano - Roma

Foro Romano

Forum Roma’ da gezdikten sonra Arch of Titus’ u ziyaret edeceğiz.

Arch of Titus Roma

Arch of Titus

Peşine biraz çok az yokuş çıkıp Palantine Hill’ e geleceğiz. Burada Arch of Constantine’ i de gördükten sonra Roma’ nın sembolü diyebileceğimiz Colosseum’ a gideceğiz.

Colosseum - Kolezyum - Roma

Kolezyum

Kolezyum’ un ve diğer yerleri detaylı gezmek isterseniz tercih size kalmıştır ama zaman alacağı için 3 günlük bu kısa Roma seyahatinizde en çok görmek istediğinizi ziyaret etmenizi öneririz. Eğer halen halen ayaklarınız ağrımadı ve enerjiniz ve en önemlisi zamanınız kaldıysa Colessium’ dan 20 dk yürüme mesafesindeki Baths of Caracalla’ ya gidebilir buradan da 10 dk mesafedeki Circus Maximus’ u ziyaret edebilirsiniz.

Buraya kadar geldikten sonra Mouth of Truth ve Santa Maria in Cosmedin’ i görüp otobüsle Trastevere’ ye gidebilirsiniz.

Mouth of Truth - Roma

Mouth of Truth

Trastevere Roma’ da en lezzetli yemekleri en uygun fiyatlara yiyebileceğiniz bir bölge. 
Vatikan’ a sabah gitmenizi öneririz. Belediye otobüsleriyle çok rahat ulaşabiliyorsunuz. Otobüs biletleri durakların çevresinde bulunan büfe gibi yerlerde satılıyor. İstediğiniz kapıdan binip biletiniz okutabiliyorsunuz. Hatta okuttuktan sonra 1-2 saat içinde aynı biletle yeniden seyahat edebiliyorsunuz. Vatikan’ a pazar günü giderseniz çok daha kalabalık oluyor. İçeri girmek için çok uzun kuyruk oluyor. Erken giderseniz bu kalabalığa kalmıyorsunuz.

Vatikan

St. Petrus Katedrali’ ni ziyaret ettikten sonra içeride kolonlardan birinin içinden yukarı merdiven çıkıyor. Buradan kubbenin iç çerçevesine çıkıyor ve fotoğraftaki manzarayı görebiliyorsunuz.

St. Petrus Katedrali

Dış kubbeye çıkmak için dış yan tarafta bir giriş bulunmakta. Burası ücretli Asansör+300 basamak için 7 €, tamamen merdivenle çıkmak için 5€ veriyorsunuz. Yukarı çıkarken baya dar alan ve basamaklardan çıkıyorsunuz. Biraz yorucu oluyor. Ama kubbelerin tepesine çıktığınıza değiyor. Vatikan’ ı tepeden izliyorsunuz.

Vatikan

Vatikan’ a gitmişken müzeyi gezmeden olmaz. Biletlerinizi önceden internetten almanızı öneririz. Bazen çok uzun sıra oluyor ve saatlerce beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Bazen de hiç sıra olmuyor. Şans ve tercihinize kalmış bir durum. Müze gerçekten muhteşem sanat eserleriyle dolu.

Vatikan Müzesi

Sistine Shapel’ de bulunan "Tanrı’nın İsa’ ya elini uzatma" tablosunu tavanda görmeyi unutmayın. Burada fotoğraf çekmek yasak. Çekmek isterseniz sizin yeteneklerinize kalmış bir durum. Müze gezimiz bittikten sonra arka bahçesinde biraz dinlenebilirsiniz.

 

Vatikan’ da müzenin girişine çok yakın ara sokakta kiloyla/dilimle pizza satan güzel bir yer bulunmakta. Adı Alice Pizza. Etli ürünleri genelde domuzlu oluyor. Yemiyorsanız sormanızı öneririz.

Alice Pizza

Karnımızı da doyurduğumuza göre Castel Sant'Angelo ya doğru yol alabiliriz. Tarihte bu kalede Fatih Sultan Mehmet' in oğlu Cem Sultan tutsak olarak kalmış.

Castel Sant Angelo

Biliyoruz zaman çok dar, yapacak ve yenilecek çok şey var.. Ancak bu kadar sığdırabildik. Daha fazlasını yapabilmek sizin elinizde. Ama insan Roma' ya ve yediklerine doyamıyor..

İyi Tatiller şimdiden.. :)

Booking.com
TOP