Malta

Malta - Blue Lagoon - Malta Gezilecek Yerler - Seyahat Planı

Malta

Malta ufak bir ada ülkesi. Ada ülkesi dedik ama Avrupa Birliği üyesi ve Schengen dahilinde bir ülke. Vizeniz veya yeşil pasaportunuz varsa 4-5 gününüzü ve hatta deniz sezonuysa rahatlıkla bir haftanızı geçirebileceğiniz bir ada. Bir tarafta beyaz kumlu berrak denize sahip sahilleri, bir tarafta Orta çağ ve şövalyelerin izlerini taşıyan şehirleri bir tarafta ise kayalık ve deniz mağaralarından oluşan doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi bekliyor.

Şehirler:

Şehirler küçük küçük, aralarında en fazla 45 dakika mesafe bulunan, sizleri rengarenk cumbalı evleri ile büyüleyecek. Ayrıca şehirlere özellikle ana yapılarda genel bir kum rengi hakim

Malta - Şehir - Evler - Cumbalı Evler - Otantik

Malta Evleri

Gezmeye en ünlü ve önemli şehri Valetta’dan başlayabilirsiniz. Malta’da görülecek yerler diye arattığınızda karşınıza çıkan yapıların çoğu bu şehirde. Hala çalışmaya devam eden en eski tiyatrolardan, yapımı şövalelere adanmış Manoel Theatre, Palace of the Grand Master, State Rooms, National Library, St. John’s Co-Cathedral, küçük ama ayrı bir havaya sahip olan Collegiate Parish Church of St Paul's Shipwreck, Merchants Street, Fort St. Elmo, Breakwater Bridge, Lower Barakka Gardens, Siege Bell War Memorial, en güzel Valletta ve 3 şehir manzarasına sahip Upper Barakka Gardens, The Saluting Battery, Castille Place, St. James Cavalier, Our Lady of Victories Chapel gezeceğiniz yerler.

Malta yeme-içme tavsiyeleri...

Malta - Valetta - Malta Gezilecek Yerler

Valetta

Özellikle Upper Barakka Gardens hem soluklanmak hem de manzarası için bizim favorimiz oldu.

Malta - Upper Baraka - Garden - Malta Şehirleri -Cities

Upper Baraka Gardens

Valetta’dan sonra tam karşı tarafına denk gelen 3 şehir diye adlandırılan bölge gezilmeye değer. Birgu, Isla ve Rinella-Kalkara.

Malta - Isla - Gezilecek Yerler - Malta Şehirleri - Malta Cities - Gezilecek Yerler - Seyahat Planı

Isla

Bu 3 şehrin dar sokaklarında fotoğraf keşfine çıkabilir, sahillerinden Valetta’yı izleyebilirsiniz. Şehir kapıları ve Birgu Centre dikkat çeken yerler.

Malta - Birgu - Centre - Malta Cities - Malta Şehirleri - Gezilecek Yerler - Seyahat Planı

Birgu Centre

Sliema ve St. Julians bölgesi ise Valetta’nın diğer karşı kıyısında bulunan sahil şeridi. Oteller, restoranlar ve eğlence mekanları burada yer alıyor. Sahil şeridi oldukça keyifli akşamüstü yürüyüşleri için elverişli.

Malta - St Julian - Gezilecek yerler - seyahat Planı

St. Julian

Mdina biraz daha içeride yer alan daha küçük bir şehir. Ancak eski şehir kısmı en azından 1-2 saatlik bir turu hak ediyor. Eski şehirdeki Bastion Square, St.Roque’s Chapel, St.Paul’s Cathedral, Mdina Gate, Il-Foss tal-Imdina Garden gezilecek yerler arasında.

Malta - St Pauls Cathedral - Gezilecek yerler - Seyahat planı

St. Paul's Cathedral

Bastion Square’den manzaranın keyfini bizim için de çıkarın.

Malta - Bastion Square - Gezilecek Yerler - Seyahat Planı

Bastion Square

Ha bir de dar sokaklarda mistik fotoğraflar çekmeden geçmeyin.

Malta - Mdina - Malta Şehirleri - Malta Cities - gezi planı - gezilecek yerler

Mdina

Marsaxlokk, İstanbul’un Tuzla’sı gibi ama eski hali. Balıkçı şehri. Özellikle Pazar günü kurulan balık pazarından taze balıkları veya çeşitli erzakları bulmanız mümkün. Onn dışında ise sahil boyunca sıralanan balık restoranlarında güzel bir Pazar yemeği yemek mümkün. Büyük bir kısmı balıklı/ deniz mahsullü fix menüler de sunuyor (yaklaşık 13 euro veya 2 kişilik 25 euro şeklinde). Ayrıca sahildeki rengarenk tekneler de size sevimli bir manzara oluşturuyor.

Malta - Marsaxlokk - gezilecek yerler - seyahat planı

Marsaxlokk

Sahiller ve Doğal Güzellikler:

Blue Grotto, deniz içindeki eşsiz mağaraların bulunduğu bir yer. Mağaraların içinde doğru götüren kayıklar mevcut. Yarım sat süren bu tura katılıp mağaraları inceleyebilirsiniz. Veya en meşhurunu yukarıdan görmek için seyir noktasına gidebilirsiniz. Buraya Blue Grotto otobüs durağının hemen yanında göreceğiniz merdivenlerden ulaşabilirsiniz.

Malta - Blue Groto - gezilecek yerler - seyahat planı

Blue Grotto

St. Peter’s Pool, kayalıklar ile denizde oluşmuş bir havuz gibi. Hafta sonu özellikle gençlerin uğrak mekânı. Doğal tramplenden atlayanları seyretmekle kalmayıp siz de bu etkinliğe ortak olabilirsiniz. Arabanızı yaklaşık 1 km kala park edip doğal bir patika ile ulaşabilirsiniz.

Malta - St Peters Pool - Gezilecek yerler -seyahat planı

St Peter's Pool

Pretty Bay, adanın güneydeki sahillerden biri. St.Peter’s Pool’ a yakın olması sebebiyle aynı gün görebilirsiniz. Ayrıca Marsaxlokk’ tan Pretty Bay ve St.Peter’s Pool’ a tekne ile ulaşım da mümkün. Beyaz kumlu bu plajda kendiniz Maldivler’de veya Taylan’da bir sahilde hissedebilirsiniz. Beyaz kum sebebiyle deniz de turkuazın müthiş tonlarını sunuyor.

Malta - Pretty Bay - Malta Gezilecek Yerler - Seyahat Planı

Pretty Bay

Golden bay, adından da anlaşılacağı üzere burası altın sarısı kumlara sahip bir plaj. Denizin içi de kumlu, denizin ve geniş plajın keyfini çıkarmak için gidebilirsiniz. Ayrıca sahilde fiyatları oldukça uygun olan bir kafe de bulunuyor. Plaja çok yakın bir noktada ücretli otopark mevcut. Azıcık yürürüz sorun yok, derseniz de 500 m yakınında plaja inmeden aracınızı park edebileceğiniz bir alan da bulunuyor.

Malta - Golden Bay - Malta Gezilecek Yerler - Seyahat Planı

Golden Bay

Għajn Tuffieħa Beach, Golden bay’e yakın bir diğer plaj. Biraz daha küçük ama daha az popüler olduğu için daha sakin olabilir. Tercih size kalmış.

Malta - Ghajn Tuffieha Beach - Malta Gezilecek Yerler - Seyahat Planı

Għajn Tuffieħa Beach

Paradise bay, adanın en küçük ama en meşhur plajlarından. Girişi ve sahil biraz taşlık. Ama denizin rengi ve berraklığı efsane. Biz oldukça dalgalı bir zamanına denk gelmiş olsak da denizin rengi baştan çıkarmaya yetti. Sahildeki tek işletme Malta’nın geneli düşünüldüğünde birazcık pahalı. Ancak dışarıdan yiyecek vs getirmenizde de hiçbir sıkıntı yok. Kiralık şezlong/şemsiye var ama kendi havlunuzu da direkt kullanabilirsiniz. Türkiye’deki gibi parselleme durumu Malta’da yok. Rahat olun.

Malta - Paradise Bay - Malta Gezilecek Yerler - Seyahat Planı

Paradise Bay

Mellieha bay, en büyük ve en popüler plajlardan biri daha. Kumu ve denizi diğer plajlara göre bizce daha vasat ama yine de kötü sanmayın. Malta’dakilere göre demek istedik. Standart yüksek yani. Kiralık şemsiye/şezlong bulunuyor. Oldukça hareketli bir plaj. Şehir merkezine yakın olduğu için yeme-içme konusunda plaja yakın bir sürü alternatifiniz olabilir.

Gozo&Comino island, Malta ana adasının kuzeyinde yer alan diğer adalar.

Comino oldukça küçük, yerleşim yok. Gozo ise daha büyük ve yerleşim ve hatta gezilecek tarihi alanlara sahip. Malta’dan feribot ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Hem arabalı hem de yayan olarak geçebilirsiniz. Mevsime göre değişiklik gösterse de arabaya yaklaşık 14 euro kişi başı ise sürücü hariç 5 euro alınıyor. Feribotla Gozo’ya geçtikten sonra merkez olan Victoria ve Citadel’i gezebilirsiniz.

Malta - Citadel - Malta Gezilecek Yerler - Seyahat Planı

Citadel

Citadel içinde hem dar sokaklarda şövalyelerle berabermişçesine yürüyebilir hem de yukarıdaki terastan Gozo’ya hakim bir manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Gozo’nun en meşhur yeri ise ne yazık ki 2017 başlarında sulara gömülen Azure window (hani şu Game of Throne’s Khaleesi’nin ilk düğün sahnesinin çekildiği yer). Azure window ve çevresi olan Dwejra hala görülmeye değer.

Malta - Azure Window - Malta Gezilecek Yerler - Seyahat Planı - Gozo - Island

Azure Window

Suların içeri girmesi ile oluşmuş havuzları, Azure window’un eskiden var olduğu kara parçasını ve kara içi ufak bir su birikintisi oluşturmuş olan mağarayı (Inland See) görebilirsiniz.

Malta - Inland Sea - Malta gezilecek Yerler - Seyahat Planı

Inland Sea

Gozo’nun diğer bir güzelliği ise sahilleri. Eğer kumsal seviyorsanız Xlendi Beach’e gitmenize pek gerek yok. Biz gittik ama çok da umduğumuz gibi çıkmadı. Ama Ramla Bay kum seven bizi çok çok mutlu etti. Kehribar rengi kocaman bir kumsal ve berrak bir deniz bütün yorgunluğumuzu atmamız için süper oldu. Sahilde bir işletme var ancak siz de yanınızda yiyecek vs getirebilirsiniz.

Ramla Bay

Aynı gün Comino’yu da görelim derseniz, eğer deniz tatili olarak çok vakit geçirmeyecekseniz yeterli olacaktır. Comino’da görülecek yegane yer Blue Lagoon denilen kısım. Zaten Gozo’dan bineceğiniz Comino tekneleri sizi buraya bırakıp yine burdan alacak. Yaklaşık 10 euroya gidiş dönüş bilet alabilirsiniz. Blue Lagoon göreceğiniz en güzel denizlerden birine sahip. Biz Mayıs ayında gitmiş olmamıza rağmen sahil oldukça kalabalıktı. Yani gidecekseniz çok erken saatlerde oraya varmakta fayda var. Biz havlumuzu koyacak yeri zar zor bulduk. Ama denizin berraklığı ve rengi keyfiniz kaçsa bile sizi yeniden moda sokabilir.

Malta nerede ne yenir? burada..

Malta - Blue Lagoon - Malta Gezilecek Yerler - Seyahat Planı

Blue Lagoon

Booking.com
TOP