Kartepe

Daha önce kayak yapmadıysanız veya ilk defa Kartepe’ ye gidelim diyorsanız bu yazımız tam size göre.

Kayak yapmak istiyorsanız erkenden yola çıkmalısınız. Biz yola İstanbul’ dan çıktık. Yaklaşık 1.5 saat sürüyor. TEM’ de Kartepe Çıkışından çıktıktan sonra İzmit tarafına dönüp Kartepe Simit Fırını' na uğradık. Buradaki ürünler çok lezzetli. Özellikle simit ve kol böreği favorimiz. Birazcık yolu uzatıyor olduk. Yemek azda olsa vakit alıyor malum. Akşamdan sandviç hazırlamak ya da daha da erken gitmek gerekiyor. Çünkü biz vardığımızda kayak malzemelerini kiralarken biraz sorun yaşadık. Beden bulma ya da daha sağlamını bulmak derken neredeyse 1 saat harcadık. Ardından dağ yoluna koyulduk. Dağa vardığımızda saat 10 civarıydı. Biraz kalabalıktı ama cumartesi olmasının verdiği avantaj vardı.

Kartepe - Kayak - Board - Ski - SkiPass - izmit

Kartepe

Daha önceden kayma tecrübeniz yoksa kiraladığınız board ya da kayak takımını SkiPass almadan gişelerin önünde bulunan alanda denemenizi tavsiye ederiz. Çünkü biz ilk defa deneyip düşüp kalkarken “e bu SkiPass ı ne yapacağız, zirveye çıksak bile nasıl ineriz” dedik. Bu nedenle önce bir deneyip sonra almakta fayda var. Hem öğleden sonra fiyat biraz daha düşüyor. Krizi fırsata çevirmek lazım.  Bize göre Kartepe için SkiPass fiyatı gereksiz yüksek. İstanbul’ a yakın olması nedeniyle böyle olduğunu düşünüyoruz.

Board un nasıl yapılacağını anlatacak durumda değiliz ama youtube da bulunan videoları izlemenizi en azından temel kavramları bilmenizi tavsiye ederiz.

Dağda nasıl karnımızı doyurabiliriz derseniz her yerde sucuk-ekmekçi bulunuyor. Fiyatlar yarım sucuk-ekmek 10 lira, ayran 5 lira.

Neyse bu aradaki kayma çabalarınızı ve düşüşlerinizi sizin hayal gücünüze bırakıyoruz.

Dönüş yoluna geçince acıktığınızı biliyoruz. Ama önce çok güzel bir yere uğramanızı öneriyoruz. Ekoköy. Ketenciler köyünde bulunan bu küçük işletme ki aslında vakıf burası, çerkes kadınlarının yaptıkları reçeller, peynirler, bahçelerinde yetiştirdikleri domatesler biberler.. Herşey birbirinden lezzetli ev tadında.. Ama bir şey varki o çok iyi.. İsli peynir.. Peyniri kendileri yapıp ardından ocaklarında isliyorlar. Sırf bu peynir için gittik buraya. Havaların ısınmasıyla bahçedeki masalarda kendi yetiştirdikleri hayvanlarla ızgara keyfi bir başka olur. Ama şu an sabah saatlerinde kahvaltı için ayrıca gidebilirsiniz.

Peynirimizi de aldığımıza göre artık günün yorgunluğunu atmak için kendimizi ödüllendirmenin vakti geldi.

Ekokoy - Organik - Ev Yapımı - İsli Çerkes Peyniri - Reçel

Ekoköy - İsli Çerkes Peyniri

Yeşildağlar Kasabı Gölcük yolu üzerinde muhteşem et ve et ürünleri yapan bir yer. Parça etler, burgerler gönlünüzce tercih edebilirsiniz. Ardından tatlı olarak Gaziantep Koçak Baklava’ dan gelen havuç dilimiyle artık nokta diyebilirsiniz.

Yeşildağlar - Et - Kasap - Gurme - İzmit - Kocaeli

Yeşildağlar Et

Bizim Kartepe seyahatimiz çok keyifli geçti. Biraz yorucu kimi zaman can yakıcı oldu. Ama kaymak gerçekten çok keyifliymiş. Sezon bitmeden mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Booking.com
TOP