Sithonia (Sitonya) En İyi Plajlar

Orange Beach - Armenistis - Kriaritsi - Karidi

Geçen sene ve bu sene birer haftadan Sithonia’nın altına üstüne getirdik desek yalan olmaz. Peki hangi plajları en çok beğendik aşağıda sıralayalım.

1) Kriaritsi Beach

Yunanistan-Halkidiki-Sithonia-Kriaritsi-Beach

Ufak bir plaj olmasına rağmen yarımadada en sevdiğimiz plaj bu oldu. Hem denizin rengi hem plajda uzadığınızda karşınızda beliren Athos Dağı manzarası bizi mest etti. Ana yoldan bu plaja gitmek için döndüğünüz yollar çok acayip, her yer keçi yolu gibi labirent gibi. Yerlere çizilen oklardan ve Paradise Camping ile Vanilla Beach Bar tabelalarını takip ederseniz plaja ulaşabilirsiniz. Camping alanının otoparkını ücretsiz kullanabilirsiniz. Beach’e girdikten sonra herhangi bir ödeme veya harcama limiti yok, fiyatlar makul. 50’lik bira 4 euro, kabak kızartma 3,50 euro. Hem atıştırmalık hem yemek seçenekleri mevcut. Kamp alanının duş ve wclerini kullanabilirsiniz, gayet temizler. Plajın sağ tarafındaki kayalıkların arkasında bir tane küçük plaj bulunuyor. Bu plajı genellikle nüdistler tercih ediyor, kayalıklara çıkıp özellikle bakmazsanız ne onlar sizi ne de siz onları görebiliyorsunuz. (baktığımızdan değil yani, maksat bilgi vermek bizimkisi araştırmacı blogculuk)

Kriaritsi Beach Google Maps Konum Linki: https://goo.gl/maps/6TB8U4q9TJN2

 

2) Armenistis Beach

Yunanistan-Halkidiki-Sithonia-Armenistis-Beach

Haritaya baktığınızda yemyeşil bir alanın ortasında gördüğünüz bu plaj, tam haritadaki gibi. Aslında camping alanına ait olan plajı kullanmak için kişi başı sadece giriş için 3,5 euro veya içecek dahil giriş için 5 euro ödemeniz gerekiyor. İçecekli olan makul, içeride kahveler 3,50 euro, bira 4,00 euro. Kamp alanındaki marketten içeceğinizi alıp plajda içmenizde bir engel yok. Kendi şemsiyenizi hasırınızı kullanabileceğiniz alan da var, ücretli şezlong-şemsiye kullanımı imkanı da. Biz kendi havlumuzu ağaç gölgesine yayıp doğanın tadını çıkardık, tercih sizin. Duşu ve wcleri gayet temiz. Marketi dışarısı ile neredeyse aynı. Denizi efsane. Denemedik ama deneyenler tavernasında da gayet memnun kalmışlardı. Çocukları olanlara müjde, çocuk parkı da var, voleybol sahası da.

Armenistis Beach Google Maps Konum Linki: https://goo.gl/maps/itHAAcnB5B72

3) Orange (Portokali) Beach

Yunanistan-Halkidiki-Sithonia-Orange-Beach-Portokali

Tam plaj diyemeyiz buraya ama yarımadanın en meşhur denizi. Hakikaten havuz gibi, fotoğraflarını görünce “yok artık bu gerçek değildir” dediğiniz deniz tam olarak fotoğraflardaki gibi. Ayrıca şnorkel ile deniz altını da oldukça keyifli. Aracınızı park etmek için ücret yok, bulduğunuz bir ağaç altına veya güneşin alnına park ediyorsunuz. Plaj kayalıklardan oluşuyor çoğunlukla. Çok ufak kumluk alanlar da mevcut. Havluyu kayalığa serip denize girip çıkmalık bir yer daha ziyade. Ama çok beğendik uzun kalalım derseniz şezlon-şemsiye kiralayabileceğiniz alan da var. 2 tane ufak kantinery’den yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz veya kendi yiyeceğinizi kendiniz getirebilirsiniz.

Orange (Portokali) Beach Google Maps Konum Linki: https://goo.gl/maps/8wzFWkqUuex

 

4) Koviou Beach

Yunanistan-Halkidiki-Sithonia-Koviou-Beach

Ufak bir plaj ama suyu berrak ötesi, arabanızı yol kenarındaki cebe bırakıp yamaçtan sahile iniyorsunuz. Şemsiye şezlong hizmeti sunan bir işletmesi var, ancak büyük alan halk plajı olarak ayrılmış durumda. 

Koviou Beach Google Maps Konum Linki: https://goo.gl/maps/qY2HHM1roHp

5) Karidi Beach

Yunanistan-Halkidiki-Sithonia-Koviou-Beach

Arkası çam ormanı önü deniz iyi tarafı kayalık ile çevrili bir plaj. Kumu incecik un gibi. Bastığınızda bulutların üstünde yürüyor gibi hissediyorsunuz. Bu plajda şemsiye/ şezlong imkanı sunan bir işletme yok. Ağaçların gölgesi sahile düşüyor. Bir gölge bulup havlunuzu serin, kuma ayaklarınızı gömün… 2 adet ufak kantinery (büfe) plajda açlığınızı bastırmak için iş görüyor. Sandviç, burger, patates kızartması, börek ve içecek satılıyor. Deniz berrak ama oldukça sığ, bir süre yürüyüp ancak derine ulaşabiliyorsunuz. Özellikle küçük çocuğu olan aileler tercih edebilir. Aracınızı kumsala 10 mt mesafede çam ağaçları altına ücretsiz park edebilirsiniz.

Karidi Beach Google Maps Konum Linki: https://goo.gl/maps/zMea7aL14ou

 

6) Platanisi Beach

Yunanistan-Halkidiki-Sithonia-Platanisi-Beach

Bu plajın en güzel yanı bizce yüzerek ulaşabildiğiniz ufak kumsalı. Ve tabi denizinin rengi. Plajda büyük bir işletme var. Africafe tabelasını görünce girin, tereddüt etmeyin. Bu sene gitmedik ama geçen sene kişi başı 4 euro harcama limiti ile giriş yapabiliyordunuz. Usanmadan bütün gününüzü bu plajda geçirebilirsiniz.  

Platanisi Beach Google Maps Konum Linki: https://goo.gl/maps/JReoDtfVbA82

7) Kalogria Beach

Yunanistan-Halkidiki-Sithonia-Kalogria-Beach

Koviou plajına komşu, rengi farkı berraklığı aynı plajda Mango adında bir işletme bulunuyor. İşletmeyi kullanırsanız plaja daha yakın bir yere ücretsiz park edebilirsiniz veya çok azcık yukarıya park edip, halk plajı kullanımı yapabilirsiniz. Şezlong ve şemsiye toplamda 6 euro. Harcamalar ekstra. Fiyatlar diğer yerler ile yaklaşık. İçecekler 3-5, burger 5 euro.

Koviou Beach Google Maps Konum Linki: https://goo.gl/maps/JReoDtfVbA82

8) Porto Koufo

Yunanistan-Halkidiki-Sithonia-Porto-Koufo

Bizim konaklama yaptığımız körfez. Deniz birden derinleşen bu plaj, 2.dünya savaşında Alman denizaltılarının konuşlandığı Yunanistan’ın en büyük doğal limanı ve oldukça derin. Bu sebeple suyu önce açık yeşil sonra ise lacivert olarak görüyorsunuz. Çok sakin, genellikle karavancıların tercih ettiği bir bölge. 2 adet plaj işletmesi var. Biz Porto Libre’de birkaç gün geçirdik. 2,5 euroya şezlong-şemsiye kullanımı yapabilirsiniz. İçecekler 2-5 euro, yiyecekler 2-6 euro arası değişiyor. Çok az şezlong var, 10:00’u geçmeden gelirseniz yer bulmanız daha kolay olur.

Porto Koufo Google Maps Konum Linki: https://goo.gl/maps/RFL8yW94hyH2

 

9) Agios Ioannis Beach

Biz bu plajdan faydalanamadık, zamanımız yetmedi ama daha önce Sithonia’ya ya gidenlerin öneriler listesinde yer alan plajlardan. Zamanınız olursa değerlendirebilirsiniz. Riviera beach adında bir işletmeye sahip.

Agios Ioannis Google Maps Konum Linki: https://goo.gl/maps/RFL8yW94hyH2

İsterseniz bir de Kassandra'daki plajlara bakın...

Booking.com
TOP