Gaziantep

Gaziantep, Türkiye’ de yemek olayının top noktalarından biri. Biz Antep seyahatlerimizi hep günübirlik yaptık. Uygun fiyata yakaladığımız, günün ilk uçağıyla sabah erkenden yola koyuluyoruz, akşam son uçakla dönüyoruz.  Amaç bir an önce Antep’ e ulaşıp gün boyu hiç bitmeyecek yemek yemek yemek yemek aktivitesine başlamak!

Ne kadar yeseniz de doyamıyorsunuz. Herşey birbirinden lezzetli.. ufak bir tavsiyemiz var. Mümkünse iki kişi gidip yediklerizi paylaşmak. Yeme potansiyelinizi bilemeyiz ama paylaşmak herşeyin tadına bakabilmek adına çok iyi oluyor.

Neyse fazla uzatmadan Gaziantep Havalimanı’ na vardığınızı varsayarak  günün planına başlayayım hemen.

GaziantepKebap - Baklava - Fıstık - Gurme - Günübirlik Tur

Gaziantep

Havalanından çıktığınızda şehir merkezine geçmek için iki şansınız bulunuyor, Havaş ya da taksi. Havaş 10 lira civarında, taksi ise 45 lira civarında tutuyor. Eğer bir kaç kişiyseniz ya da çevrenizde birileriyle anlaşırsanız taksiyle gitmek zaman anlamında biraz daha avantajlı oluyor.

İlk durağımız meşhur beyran çorbasını içmek için Metanet Lokantası. Beyran Çorbası, pul biber,pirinç, et ve etsuyunun muhteşem dansıdır. Ek olarak limon sıkarak yiyebilirsiniz. Acı yiyebilme durumunuzu belirtmeyi unutmayın.

 

Çorbamızı içtikten sonra çarşının içinden adımlayarak Zekeriya Usta’ nın katmerini yemeye gidiyoruz. Katmer kaymak, toz şeker ve bolca antep fıstığından yapılan muhteşem bir tatlı! Yanında süt ya da çay isteyebilirsiniz. Çok kaymak ve fıstıksever biriyseniz duble olmasını söylemeyi unutmayın J

Gaziantep - Zekeriya Usta - Katmer - Kaymak - Fıstık - Baklava -Tatlı

Zekeriya Usta - Katmer

Zekeriya Usta’ dan sonra biraz mola vermek dinlenmek lazım. Yediklerimizin aşağı inmesi lazım ki sonrakilere yer açılsın.

Zeugma Mozaik Müzesi kesinlikle Türkiye’ deki en güzel müzelerden biri. Antep’ e gitmişken mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sergilenen tarihi eserler sizi ayrı bir dünyaya götürüyor. Üst katta bulunan ve özel bir odada bulunan Çingene Kızı Mozaiği’ ni görmeyi unutmayın. Güzel bir sunuş biçimiyle sergileniyor.

Gaziantep - Zeugma Müzesi - Çingene Kızı - Mozaiği - Mozaik - Tarih - Muze

Zeugma Müzesi

Müzede biraz kendimizi ve midemizi dinlendirdikten sonra Kebabçı Halil Usta’ ya gidiyoruz. Müzeye yakın bir mesafade olduğu için yürüyebilirsiniz. Burada en meşhur lezzeti olan Küşleme’ den yiyeceksiniz. Yanına diğer kebaplarından tercih edebilirsiniz ki onlar size öneride bulunuyorlar. Salatanın muhteşem suyuna ekmek banarken kebabı yiyeceğinizi unutmayın. Pazar günleri açık olmadığını belirtmek isteriz. Farklı bir yerde yedik ama kesinlikle Halil Usta’ nın lezzeti yoktu, yanından geçemezdi.

Kebapçı Halil Usta - Küşleme - Kebap -Gaziantep - Gurme - Lezzet

Kebapçı Halil Usta

Ardından baklava yemeye Koçak’ a gidiyoruz. Tercihinize göre baklavanızı yiyin. Hepsi birbirinden lezzetli olduğu için herhangi bir öneride bulunamayız. Buraya gelmişken hediyelik baklavalarınızı almayı unutmayın. Koçak Türkiye’deki en iyilerinden biri diyebiliriz. Ama tanıdıklarınıza alacaksanız az almanızı öneririz. Şerbetinde doğal şeker kullanıldığı için 2 günde şekerlenmeye başlıyor.

Koçak Baklava - Fıstıklı Baklava- Şöbiyet - Havuç Dilimi - Gaziantep

Koçak Baklava

Eğer halen ufakta olsa yer ayırabilecekseniz Antep kalesinin alt tarafında Lüküs Ciğer bulunuyor. Izgara ciğer seviyorsanız uğrayabilirseniz sizi mutlu edecektir.

Lüküs Ciğer - Gaziantep - Gurme Lezzet - Kebap - Izgara

Löküs Ciğer

Ardından Antep Kalesi ve çarşı içini gezebilirsiniz. Alacağınız baharatlar varsa Almacı Pazarı’ nda bulunan baharatçılardan alışverişinizi yapabilirsiniz. Biz xxx baharattan alışveriş yaptık ve memnun kaldık.

Almacı Pazarı

Alışverişimizi de yaptıktan sonra Tahmis Kahvesi’ nde bir yorgunluk kahvesi içip şansınıza çalgı ekibi varsa keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tahmis Kahvesi - Gaziantep

Tahmis Kahvesi

Ve son durağımız, Antep’ e veda noktamız.. İmam Çağdaş. Burada da herşey çok lezzetli ama favorimiz Ali Nazik. Gittiğiniz dönemle alakalı olarak Keme Kebabı, Sarımsak kebabını deneyebilirsiniz. Havuç dilimi de buradaki favori tatlımız. Damak lezzetinize uyan isteğiniz kebabı yiyin. Ardından hemen çıkışta bulunan taksilerle havalimanına geçebilirsiniz.

Imam-Cagdas-Ali-Nazik

İmam Çağdaş - Ali Nazik

Booking.com
TOP