Erciyes

Biletimizi Anadolu Jet’ in kampanyasından yakalayıp Erciyes’ e kaymaya gidelim dedik. Böyle kaymaya diyince süper kayıyoruz falan gibi düşünceler oluşmasın lütfen. Daha başlangıç seviyesinde düşe kalka öğrenmeye çalışıyoruz. Ve işin garibi Youtube’ dan izlediğimiz videolarla kendi çabamızla board yapmaya ilk adımlarımızı attık. Neyse daha fazla kafanızı yormadan Kayseri – Erciyes’ le ilgili tecrübelerimizi sizinle paylaşalım.

Erciyes - Kayak - Merkezi - Board - Ski - Kayseri - Sucuk - Pastırma -Snowboard

Erciyes Kayak Merkezi

Sabah 7’deki uçağımızla Kayseri’ ye gidebilmek için Sabiha Gökçen’ in girişinde bulunan EkoPark’ a aracımızı bıraktık. EkoPark fiyat olarak gayet uygun. Havalimanı çevresinde daha uygun fiyatlı yerler var fakat hizmet ve çalışanlarında problem yaşadığımız için bu sefer farklı bir yeri denemeye karar verdik. Yaklaşık 1.5 saatlik bir uçuşun ardından Kayseri – Erkilet Havalimanı’ na ulaştık. Daha önceden Garenta’ dan rezerve ettiğimiz aracımızı teslim aldıktan sonra dağa doğru yol aldık. Yollar çok temiz. Belediye bu konuda çok başarılı.

Kartanesi - Kayak Evi - Erciyes - Snowboard - Kayak - Kızak - Kar Montu - Kayak Malzemeleri

Kartanesi Kayak Evi

Yaklaşık yarım saatlik bir seyahatin ardından kayak malzemelerimizi kiralayacağımız Kartanesi Kayak Evi’ ne geldik. Başta Ahmet Hoca ve tüm ekip hepsi birbirinden ilgili ve yardımcı. Fiyatlar Kartepe’ ye göre çok daha uygun. Malzemeler ise kesinlikle yeni ve kaliteli. Erciyes bu nedenle bizi daha ilk adımdan çok mutlu etti. Eşyalarımızı aldıktan sonra hemen arka tarafında bulunan Hisarcık Kapı’ daki acemi pistinde ısınmaya başladık. Düştük kalktık ama yine de kaydık. Biraz enerji depolamamız lazımdı ve hemen sucuk yemeye karar verdik. Çok şaşırtıcı değil mi? Tavsiyeler üzerine sucuğumuzu Zümrüt’ te yedik. 2 çeşit sucuk bulunuyor. Biri evlik diğer ise normal. Biz evlik sucuğu tercih ettik. Evlik olanın sarımsak, baharat ve et oranı biraz daha fazlaymış. Çok beğendik.

Zumrut - Sucuk - Ekmek - Erciyes - Kayak Merkezi - Kayseri

Zümrüt Sucuk Ekmek

Ardından yeniden pistlere döndük. Sucuğun vermiş olduğu cesaretle artık zirvelere yol almaya karar verdik. Düşe kalka bir pisti daha tamamladık ve Magna Hotel’ in bulunduğu bölgeye vardık. Otel’ de haftasonları etkinlikler oluyor. Kaliteli güzel bir ortamı var. Fiyatlar Kayseri standartlarına göre biraz daha yüksek kalabiliyor. Ama kabul edilebilir düzeyde. Dilerseniz yemek yiyebilir dilerseniz alkollü ya da alkolsüz içeceklerden tercih edebilirsiniz. Hatta çok uygun bir teklifleri var. Tatlı + Çay/Kahve 20 TL. Enerji depoladıktan sonra yeni bir zirve seyahati başladı bizim için. Düşe kalka indik aşağılara ama Erciyes gerçekten harika! Kartepe’ e hakkında herkes olumsuz yorum yaparken Erciyesi’ i gördükten sonra kendilerine hak verdik. Hem telesiyej/teleferik sistemleri son model kaliteli hem de Kartepe’ den çok daha uygun. Bileti de ucuza yakalarsanız tadından yenmez.

Magna Hotel - Ericyes - Kayak - Board - Kar - Parti

Magna Hotel

Kayak maceramıza artık son verip merkeze dönme vakti geldi. Akşam uçağımız 21:00 de olduğundan zamanı iyi değerlendirmemiz gerekiyordu. Arabamıza atlayıp hemen sucuk ve pastırma almak için yol aldık. Çünkü dükkanlar erken kapatıyorlar. Pastırmayı tadına bakarak hoşunuza giden yerden alabilirsiniz. Sucuğu ise Zümrüt marka evlik aldık ve tadı bizi baya memnun etti. Biraz acılı oluyor ama gerçekten lezzetliydi. Fiyatlar makul. Kayseri halkı ve esnafı gayet yardım sever ve ilgili. Şehri pek gezemedik ama karşılaştığımız, alışveriş yaptığımız insanlar bizi üzmedi. Artık acıktık yemek yeme vakti geldi. Elmacıoğlu İskender Kayseri’ de yerel yemekleri yapan güzel bir işletme. İskenderlerinin de çok güzel olduğunu söylediler ama biz yağlama, Develi Cıvıklısı ve Mantı yemeyi tercih ettik. Hatta yağlamaya doyamadık bir tane daha söyledik.

Artık vakit doldu. Dönüş zamanı. Havalimanı merkeze çok yakın. (15 dakika) Bu büyük avantaj sağlıyor. Neyse sucukları, pastırmaları yüklendik ve uçağımıza bindik. Kayseri’ ye bu ilk ziyaretimiz oldu ama devamı geleceğinden hiç şüphemiz yok.

Sucuk/Pastırma uçakta nasıl taşınıyor diye sorarsanız. Aldğımız yerler ikisini de vakumlu paket yaptı kokmaması için. Biz kabinde hiç problem olmadan taşıdık. O nedenle rahat rahat alışveriş yapabilirsiniz.

Booking.com
TOP