Arabayla Yurtdışına Gitmek

En güncel bilgiler 2019

Çok fazla detaya girmeden adım adım, kısa kısa yazacağım... Son yıllarda hepimizin dikkatini çektiği üzere arabayla yurtdışına, özellikle Yunanistan’a gitmek baya moda haline geldi.. Evet bizim ülkemizdeki yemekler de çok güzel fakat orada küçük bir fark olduğunu söylüyor giden herkes.. Fiyat! Euro her ne kadar çok yüksek olsa da Yunanistan’ da yenilen deniz mahsullerini Türkiye’ de aynı fiyata ve kaliteye yememiz pek mümkün olacağını sanmıyoruz. Hadi neler gerekiyormuş bir bakalım.

Not: Bu yazı Schengen vizenizin olduğu varsayılarak yazılmıştır.

yurtdisi-na-arabayla-gitmek-icin-gerekli-belgeler-guncel-bilgiler-arabayla-yunanistan-thasos-halkidiki-kavala-bulgaristan-dedeagac-kavala

1) Ehliyeti yenilemek

Eski ehliyetle yola çıkmak isterseniz  Turing’ den Uluslararası Sürücü Belgesi almanız gerekiyor. Bu belgenin 1 yıl geçerlilik süresi bulunuyor. Ve ilk alırken 690 TL yenilerken 383 TL ödemek zorunda kalıyorsunuz. Detaylar için buradan.

Tüm bunlarla uğraşmak yerine emniyetten  ehliyetimizi yeniletiyoruz ve bitti. 

Peki nasıl yenilebiliriz?

İlk önce randevumuzu almamız gerekiyor. Bazı şubeler çok yoğun olduğundan farklı yerleri de tercih edebilirsiniz.

Randevu almak için buradan lütfen -> https://randevu.nvi.gov.tr/

Gerekli evrakları gitmeden web sayfasından kontrol etmekte fayda var fakat şu anki durumda istenilenler,

  • Sürücü Sağlık Raporu (Fotoğraflı) Aile hekiminizden ücretsiz alabilirsiniz fakat randevu almanız gerekiyor. Randevu için https://www.hastanerandevu.gov.tr/Randevu/login.xhtml
  • Nüfus Cüzdanı
  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Kan Grubu Kartı ya da yazılı beyan
  • 15 TL (13TL ve 2TL) banka yada vergi dairesinden alınmış iki ayrı makbuz
  • Eski Ehliyet

Randevunuza hazırladığınız dosyanızla gidiyorsunuz eski ehliyetinizi alıp 15 gün geçerli A4 kağıtta geçici ehliyet belgesi veriyorlar  ve 1 hafta içinde yeni ehliyetiniz adresinize teslim ediliyor. (bizimkiler 2 günde geldi)

2) Uluslararası Sigorta (Yeşilkart)

Özet olarak umarım olmaz ama olurda  karşı tarafa verilecek hasar durumunda bizleri korumak için yapılması zorunlu olan sigorta poliçesi. Zorunlu trafik sigortasının yurtdışı versiyonu diyebiliriz. Bunu dilerseniz Turing’ den dilerseniz sigorta acenteniz üzerinden yaptırabilirsiniz. Fiyatlar heryerde aynı. Turing tarafından belirleniyor. Fiyatları kontrol etmek için ->  http://www.turing.org.tr/uluslararasi-sigorta-yesilkart/

Biz 1 aylık yaptırdık 60€ verdik.

Aracın ruhsat sahibi sizseniz ve bu iki işlemi de yaptıysanız iyi yolculuklar.

Fakat bunlara ek olarak bir tavsiyemiz daha bulunmakta.

3) Kasko Yurtdışı Teminatı (tercihen)

Aracınızın kaskosu varsa poliçenize yurtdışı teminatı ekleyebilirsiniz. Bunun için kaskonuzu yaptırdığınız acentenizle görüşmeniz gerekiyor. Çok fazla bir tutar alınmamakla birlikte döndüğünüzde bu teminatı iptal edip kalan ücreti iade alabilirsiniz. Umarız olmaz ama olursa faydasını düşünürseniz önemli bir kalem oluyor. Fiyatlar hakkında örnek vermek gerekirse 5 aylık süreç için 60TL gibi cüzi bir rakam çıktı. Bu fiyat kaskonuza-aracınıza-poliçenize göre değişiklik gösterebilir.

4) Ruhsat Sahibi siz değilseniz..

Aracın ruhsat sahibi siz değilseniz, sahibinden ,kiralık ya da şirketinizin ise ilgili kurumdan noter onaylı aracın yurtdışına çıkarılabileceğiyle ilgili vekaletname ile aracı yurtdışına çıkarabilirsiniz. 80TL vererek noterden alabiliyorsunuz.

Booking.com
TOP